Czy na pełnoletnie dziecko przysługują alimenty?


Zgodnie z prawem rodzice muszą łożyć na utrzymanie swojego dziecka. Jeśli któryś z nich nie opiekuje się nim bezpośrednio, na bieżąco spełniając jego najważniejsze potrzeby, musi dołożyć własną cegiełkę do jego utrzymania – krokiem do osiągnięcia tego celu są właśnie alimenty.

Ich wysokość rodzice mogą ustalić między sobą, a jeśli nie uda im się dojść do porozumienia, może zająć się tym sąd. Wyznaczy on właściwą kwotę w oparciu o potrzeby dziecka i status majątkowy rodzica. Wiele osób sądzi, że alimenty płacone są do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności – to jednak nieprawda. Obowiązek alimentacyjny nie wynika z wieku dziecka i po przekroczeniu osiemnastego roku życia, wciąż może ono potrzebować od rodziców pieniędzy na swoje utrzymanie.

Czytaj także: Jak podzielić majątek po rozwodzie?

Jak długo dziecku przysługują alimenty?

Zdecydowana większość polskiej młodzieży osiąga pełnoletność w czasie przyjmowania edukacji – zbliża się wtedy dopiero do końca szkoły średniej. Po jej skończeniu wiele osób pragnie kontynuować naukę, na przykład w ramach studiów, aby zdobyć upragniony zawód. Rodzice mają obowiązek im to umożliwić. Alimenty są więc płacone do momentu, w którym dziecko będzie w stanie samodzielnie się utrzymać – wiek nie gra tutaj roli. Bardzo często otrzymuje je młodzież po dwudziestym roku życia, nieraz po dwudziestym piątym. Powinny być płacone tak długo, aż dziecko zakończy edukację i zapewni sobie stały dochód, wystarczający do spełnienia podstawowych potrzeb. W przypadku osób chorych lub niepełnosprawnych może oznaczać to nawet całe życie.

Kiedy rodzic może przestać płacić alimenty?

Nie oznacza to jednak, że dziecko może pobierać od rodzica pieniądze, ile tylko zechce – jedynie tak długo, jak będą mu one niezbędne. Prawo rodzinne przewiduje możliwość uchylenia obowiązku płacenia alimentów. Ma to miejsce przede wszystkim wtedy, gdy dziecko jest w stanie się samodzielnie utrzymać i nie kontynuuje edukacji. Rodzic może zostać też zwolniony z obowiązku alimentacyjnego na skutek znacznych zaniedbań ze strony dziecka – gdy nie traktuje ono nauki poważnie, często zmienia kierunki studiów, ma bardzo słabe wyniki, a także wtedy, gdy zakończyło zdobywanie edukacji, ale nie próbuje znaleźć sobie pracy. Rodzic może również starać się o uchylenie obowiązku płacenia alimentów, gdy jego status finansowy się zmieni i zwyczajnie nie będzie go na to stać.

Wróć