e-Doręczenia i kto ma obowiązek z nich korzystać?


W ostatnich latach technologia znacząco zmienia sposób, w jaki zarządzamy dokumentami i korespondencją. W Polsce jednym z najważniejszych przełomów w tej dziedzinie było wprowadzenie e-Doręczeń, które zrewolucjonizowały system przesyłania dokumentów urzędowych i prawnych. e-Doręczenia to temat, który zyskuje na znaczeniu, szczególnie w kontekście digitalizacji administracji publicznej oraz rozwoju gospodarki opartej na danych. W tym artykule przyjrzymy się, czym są e-Doręczenia, jak działają i jakie mają korzyści.

Czym są e-Doręczenia? 

e-Doręczenia są elektronicznym odpowiednikiem listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Przyrównać je można do korespondencji mailowej, jednak z uwagi na to, że gwarantują one bezpieczeństwo i pewność skutków prawnych - traktuje się je jako tzw. usługę zaufania.

Dla kogo są e-doręczenia?

· Dla obywatela - dzięki temu można będzie odebrać list polecony z urzędu przez Internet - bez konieczności wizyt na poczcie.

· Dla przedsiębiorcy - firma, która zarejestrowana jest w KRS lub CEiDG będzie miała obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń.

· Dla podmiotu publicznego - od 1 stycznia 2025 r. urzędy i inne podmioty publiczne, będą zobowiązane do korzystania z e-Doręczeń.

· Dla zawodów zaufania publicznego - od 1 stycznia 2025 r. osoby, które wykonują zawody zaufania publicznego (np. radca prawny) będą zobowiązane do korzystania z e-Doręczeń.

Szczegółowy harmonogram wdrażania systemu e-Doręczeń znajduje się na oficjalnej stronie gov.pl. 

Jakie są korzyści z e-Doręczeń?

Przede wszystkim szybkość - dokumenty przekazywane są praktycznie natychmiastowo, co umożliwia szybką i sprawną komunikację. Kolejnym aspektem jest bezpieczeństwo danych - skrzynka do takich doręczeń jest chroniona przez zaawansowane technologie. Brak wizyt na poczcie jest jedną z głównych korzyści. Dzięki temu nie będzie trzeba oczekiwać na listonosza ani odwiedzać poczty - a wysłanie pisma za pomocą e-Doręczeń generuje prawnie ważne dowody wysyłki i odbioru. Wraz z brakiem konieczności wizyt na poczcie łączy się dostępność usługi. Dzięki temu możemy wysyłać oraz odbierać dokumenty w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. 

Jak złożyć wniosek o adres do e-Doręczeń? 

Do złożenia takiego wniosku niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego lub e-Dowodu osobistego. Do otrzymania adresu do e-Doręczeń wystarczy kilka kroków:

1. Wypełnij wniosek o adres i skrzynkę do e-Doręczeń, który znajduje się na oficjalnej stronie gov.pl. 

2. Sporządzony wniosek podpisz elektronicznie, tj. profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym. 

3. Odbierz potwierdzenie złożenia wniosku pod adresem e-mail który wskażesz we wniosku. 

 

Pamiętaj! Założenie i korzystanie z systemu e-Doręczeń jest bezpłatne. 

Wróć