Jak nie odziedziczyć długów po spadkodawcy?


Otrzymanie spadku może być nie tylko bardzo satysfakcjonujące, ale również przyczynić się do znacznej poprawy naszej sytuacji materialnej. Niestety nie w każdym przypadku wygląda to tak optymistycznie. Zdarza się, że w ramach spadku dostaniemy również czyjeś długi, a to może być dla nas dużym problemem. Na szczęście nie jesteśmy zobowiązani do przyjęcia takiego spadku. Co zatem możemy zrobić w takiej sytuacji?

W jaki sposób dziedziczy się spadek?

Zgodnie z prawem spadek możemy odziedziczyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to testament, który sporządziła za życia np. osoba z naszej rodziny. Drugi typ dziedziczenia to tak zwane dziedziczenie ustawowe. Polega na tym, że w pierwszej kolejności spadek otrzymuje żona lub mąż, a następnie dzieci. Jeśli otrzymaliśmy spadek, w skład którego wchodzą różnego rodzaju zadłużenia, to możemy skorzystać z trzech możliwości. Oczywiście przed podjęciem takiej decyzji, warto skorzystać z fachowej pomocy kancelarii prawnej np. w Częstochowie. Ponieważ prawnicy pomogą nam wybrać najkorzystniejszą dla nas opcję.

Co zrobić, gdy spadek jest obciążony długami?

Po pierwsze – możemy odrzucić spadek, który jest obciążony zadłużeniem. W tym przypadku rezygnujemy zarówno z pozostawionego majątku, jak i z konieczności spłaty długów. Druga opcja polega na przyjęciu spadku razem z zadłużeniem. Trzecie rozwiązanie polega na tym, że pozyskujemy spadek wraz z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Przyjmujemy go razem z zadłużeniem, które jednak nie może przekraczać wartości otrzymanego przez nas majątku. Warto wiedzieć, że na podjęcie decyzji o tym, w jakiej formie przyjmujemy spadek, mamy pół roku. Jeśli jej nie podejmiemy, to w takim przypadku otrzymamy spadek ze wcześniej wspomnianym dobrodziejstwem inwentarza.

 

Wróć