Jak uzyskać odszkodowanie od pracodawcy za nieprawidłowe wypowiedzenie umowy o pracę lub wypadek w pracy?


W pracy możemy doświadczyć różnego rodzaju sytuacji, np. gdy zostaniemy zwolnieni w sposób niezgodny z przepisami bądź kiedy przydarzy nam się nagły wypadek. Warto wiedzieć, że tego typu okoliczności uprawniają nas do otrzymania odszkodowania od pracodawcy. W jaki sposób możemy je uzyskać?

Sposoby na uzyskanie odszkodowania w przypadku zwolnienia lub wypadku w pracy

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę jest chroniona przez prawo, także wtedy, gdy ulegnie nagłemu wypadkowi bądź zostanie zwolniona w sposób niezgodny z przepisami. Jeśli doświadczymy takich sytuacji, to najlepiej niezwłocznie zgłosić się po pomoc do kancelarii. Specjalizujący się w odszkodowaniach radca prawny sporządzi pozew oraz będzie naszym reprezentantem w sądzie. Dzięki temu mamy większe szanse, że nasza sprawa zostanie rozpatrzona w sposób dla nas korzystny i otrzymamy należne nam zadośćuczynienie.

Jak zgłosić zwolnienie z pracy lub wypadek?

W takich sytuacjach liczy się czas. Powinniśmy jak najszybciej odwołać się od decyzji pracodawcy lub zgłosić nagły wypadek. Pamiętajmy, by szczegółowo opisać zaistniałe sytuacje, czyli – kiedy miały miejsce, co dokładnie się wydarzyło, kto był świadkiem (jeśli był to wypadek). Należy również zgromadzić dowody oraz dołączyć dokumentację medyczną, co ułatwi udowodnienie takiej sytuacji. Jeśli zostaliśmy zwolnieni z pracy w sposób niezgodny z przepisami, to sąd może przyznać nam rekompensatę pieniężną (za maksymalnie 3 miesiące) lub przywrócić nas do pracy. Gdy mieliśmy wypadek nie z naszej winy, tylko ze względu na zaniedbania pracodawcy, to otrzymamy np. odszkodowanie w formie pieniędzy, rentę czy zwrot środków poniesionych na leczenie.

 

Wróć