Upadłość czy restrukturyzacja firmy? Na czym polega i kiedy stosować?


Prowadzenie przedsiębiorstwa może być dzisiaj niełatwe. Wpłynęła na to nie tylko pandemia Covid-19, ale także trudna sytuacja gospodarcza. Firmy zmuszone były do cięcia kosztów bądź, w najgorszym przypadku, do całkowitego zamknięcia prowadzonego biznesu. Dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy przedsiębiorstwo ma problem z niewypłacalnością. W niektórych przypadkach wyjściem może być przeprowadzenie restrukturyzacji, w innych ogłoszenie upadłości. Dlatego w tym artykule przedstawimy, na czym polegają te dwie procedury oraz kiedy można je wykorzystać.

Najistotniejsze różnice między restrukturyzacją a upadłością

Pamiętajmy o tym, że niezależenie od tego, w jakiej sytuacji znajduje się nasze przedsiębiorstwo, zawsze warto zwrócić się o pomoc do kancelarii prawnej. Jej przedstawiciele nie tylko udzielą nam stosownych porad prawnych, ale także będą pełnili funkcję naszych reprezentantów w czasie procesu. Kiedy zatem warto zdecydować się na postępowanie mające na celu restrukturyzację? Gdy mamy świadomość, że firma lada dzień stanie się niewypłacalna bądź już jest. Wniosek o wszczęcie postępowania możemy złożyć samodzielnie do właściwego organu sądowego. Na czym dokładnie polega restrukturyzacja? Jej celem jest zmiana metody prowadzenia firmy, minimalizowanie kosztów oraz zwrócenie zaciągniętych u wierzycieli pożyczek. Takie postępowanie może ochronić firmę przed upadłością, a w rezultacie przed zamknięciem.

Z kolei upadłość firmy należy ogłosić, gdy przedsiębiorstwo jest w bardzo trudnej sytuacji finansowej, a my nie jesteśmy w stanie zwrócić długów wierzycielom. Tego typu procedura najczęściej jest związana z całkowitą likwidacją prowadzonego biznesu. Wniosek, który umożliwia rozpoczęcie takiego postępowania, jest najczęściej składany przez pożyczkodawców. Procedura polega na ściągnięciu należnych długów poprzez wyprzedanie majątku firmy.

Wróć