Czy radca prawny może być obrońcą w postępowaniu karnym?


Radca prawny to zawód, który cieszy się rosnącą popularnością. Aby nim zostać, trzeba ukończyć 5-letnie studia prawnicze, odbyć 3-letnią aplikację radcowską oraz zdać państwowy egzamin, który uprawnia do wykonywania tej profesji. Co więcej –  radca prawny powinien również cieszyć się nieposzlakowaną opinią, a także posiadać pełnię praw publicznych. Radca prawny jest specjalistą, do którego można się zwrócić w celu zasięgnięcia porad z różnych dziedzin prawa. Jednak w rzeczywistości jego uprawnienia są znacznie szersze i wykraczają poza samo doradztwo. Można stwierdzić, że są bardzo zbliżone do tych, które posiadają adwokaci. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie zajmuje się radca prawny i czy może reprezentować klientów w sprawach karnych oraz karno-skarbowych.

Czytaj także: Jak odzyskać pieniądze skradzione w wyniku oszustwa?

Na czym polega rola radcy prawnego?

Zawód radcy prawnego powstał znacznie później niż zawód adwokata i został powołany na mocy ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku. Z biegiem czasu uprawnienia i obowiązki radcy prawnego uległy znacznemu rozszerzeniu. Obecnie ten specjalista zajmuje się nie tylko udzielaniem porad prawnych, tworzeniem różnego rodzaju pism czy opinii oraz reprezentowaniem klientów w sprawach administracyjnych, rodzinnych czy cywilnych. Na mocy zmian w przepisach, które zostały wprowadzone 1 lipca 2015 roku,  radcy prawni zyskali znacznie większe uprawnienia. Na ich podstawie mogą pełnić funkcję obrońców w postępowaniach o charakterze karnym oraz karno-skarbowym. Jednak w tym przypadku istnieją pewne ograniczenia. Aby radca prawny mógł reprezentować oskarżonego, nie może być zatrudniony na etat w firmie, której właścicielem jest jego klient.

Dzięki tej istotnej zmianie w przepisach z 2015 roku radcy prawni mogą aktywnie uczestniczyć w przebiegu całego postępowania. Zatem nie tylko reprezentują oskarżonych, ale mogą również składać apelacje czy zajmować się szeroko pojętym doradztwem w sprawach o charakterze karnym, gospodarczym czy skarbowym.

Wróć