Czym się różni rozwód od separacji?


Zawierając związek małżeński, wierzymy, że jest to decyzja podjęta z pełną odpowiedzialnością i wytrwamy w nim do końca życia. Niestety, jak się później okazuje, rzeczywistość nie zawsze wygląda tak kolorowo, a z czasem problemy w związku mogą narastać i stać się trudne do rozwiązania.

Według statystyk, aż jedna trzecia małżeństw kończy się rozwodem. Jednak definitywne zakończenie związku na drodze sądowej nie zawsze jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Niekiedy pary potrzebują czasu, by zastanowić się nad tym, jak widzą swoją dalszą przyszłość, bo być może istnieje szansa na odbudowanie małżeństwa. W takim przypadku warto powstrzymać się z podjęciem decyzji o założeniu sprawy rozwodowej, a zdecydować się na separację.

Czytaj także: Jak zmienić nazwisko dziecku bez zgody drugiego rodzica?

Jakie są zasadnicze różnice między separacją a rozwodem?

Rozwód w ujęciu prawnym to całkowite i trwałe zakończenie pożycia małżeńskiego, które niesie ze sobą określone konsekwencje prawne. Sprawy rozwodowe niejednokrotnie są długotrwałe, skomplikowane i stresujące dla obu stron, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalizującego się w tej dziedzinie radcy prawnego, który będzie nas reprezentował w sądzie. Definitywne rozstanie wiąże się z całkowitym rozpadem więzi emocjonalnej pomiędzy małżonkami, a także z zakończeniem prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Decyzja o rozwodzie jest nieodwracalna, dlatego powinna być dokładnie przemyślana. 

Jednak istnieją sytuacje, w których małżonkowie nie są w stu procentach przekonani, czy zamierzają definitywnie zakończyć budowaną przez lata relację i chcą dać sobie czas na przeanalizowanie sytuacji. Wtedy najlepiej zdecydować się na separację, ponieważ jej orzeczenie nie jest równoznaczne z całkowitym rozpadem związku. Co więcej – nie jest to również decyzja nieodwracalna w skutkach, ponieważ może zostać sądownie zniesiona. Separacja różni się od rozwodu tym, że w czasie jej obowiązywania nie możemy zawrzeć nowego związku małżeńskiego czy np. zmienić nazwiska – jest to możliwie dopiero po rozwodzie. Bycie w separacji nie wyklucza także ewentualnego udzielania sobie wzajemnego wsparcia i pomocy, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Wróć