Blog

Potknięcie na chodniku – kto odpowiada za wypadki na źle utrzymanych drogach i chodnikach?

Wyboje, nierówne płyty chodnikowe, śliskie nawierzchnie czy zalegający śnieg i lód to problemy, z którymi na co dzień spotykają się piesi w wielu miastach i wsiach. Takie zaniedbania często prowadzą do poważnych wypadków – złamań, skręceń czy urazów głowy. Warto wiedzieć, że w przypadku potknięcia lub poślizgnięcia się na źle utrzymanym chodniku, przysługuje Ci prawo do odszkodowania. 

Czytaj dalej

Co się dzieje podczas wizyty syndyka u osoby, która ma ogłoszoną upadłość?

Jednym z kluczowych zadań syndyka jest sprawdzenie, czy upadły dysponuje majątkiem, który można sprzedać w ramach postępowania upadłościowego. Jednym ze sposobów oceny sytuacji majątkowej dłużnika jest przeprowadzenie wizyty w jego miejscu zamieszkania.

Czytaj dalej

Egzekucja z majątku dłużnika: Co podlega zajęciu przez komornika?

Egzekucja komornicza to jedno z kluczowych narzędzi służących wierzycielom do odzyskiwania należności. Proces ten polega na przymusowym zajęciu majątku dłużnika w celu zaspokojenia roszczeń. Nie wszystkie składniki majątku mogą jednak zostać objęte egzekucją. Poniżej omawiamy, co może podlegać zajęciu przez komornika oraz jakie są ograniczenia wynikające z przepisów prawa.

Czytaj dalej

e-Doręczenia i kto ma obowiązek z nich korzystać?

W ostatnich latach technologia znacząco zmienia sposób, w jaki zarządzamy dokumentami i korespondencją. W Polsce jednym z najważniejszych przełomów w tej dziedzinie było wprowadzenie e-Doręczeń, które zrewolucjonizowały system przesyłania dokumentów urzędowych i prawnych. e-Doręczenia to temat, który zyskuje na znaczeniu, szczególnie w kontekście digitalizacji administracji publicznej oraz rozwoju gospodarki opartej na danych. W tym artykule przyjrzymy się, czym są e-Doręczenia, jak działają i jakie mają korzyści.

Czytaj dalej

Fundacja rodzinna - uporządkowana sukcesja biznesu

Jeśli twoi przyszli spadkobiercy nie chcą lub nie mogą zajmować się biznesem, idealnym rozwiązaniem dla Ciebie i twoich bliskich jest stworzenie fundacji rodzinnej. To stosunkowo nowe rozwiązanie prawne – ustawa o fundacji rodzinnej z dnia 26 stycznia 2023 r. pozwala kontynuować biznes bez konieczności osobistego zaangażowania twoich następców prawnych, a jednocześnie chroni majątek rodziny. Fundacja rodzinna jest sposobem na sukcesję, którą fundator przeprowadza tylko raz na wiele pokoleń. Głównym decydentem fundacji rodzinnej jest jej fundator, który decyduje o celach, zasadach działania fundacji rodzinnej i jej beneficjentach. Fundator ma możliwość wycofania się z aktywnego prowadzenia biznesu bez utraty dochodów.

Czytaj dalej

Na co zwracać uwagę przy formalnościach związanych z zawieraniem i podpisywaniem umów?

W dobie rozwoju przedsiębiorczości coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których właściciele firm muszą mierzyć się z różnymi formalnościami związanymi z zawieraniem i podpisywaniem umów. To sprawia, że kluczowe jest poznanie kwestii prawnych, które mają wpływ na relacje handlowe pomiędzy stronami. Dlatego w tym artykule przedstawimy, na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę przed zawarciem umowy.

Czytaj dalej