Dłużnicy często uciekają się do różnych metod, aby uniknąć uregulowania swoich zobowiązań wobec wierzycieli. Możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami dłużników – osobami, które nie spłacają rat kredytów, należności za wynajem mieszkania czy zasądzonych alimentów. Dlatego najlepiej zareagować już w tym momencie, kiedy nie otrzymamy wpłaty za konkretną usługę na czas. W takim przypadku warto skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, czyli kancelarii windykacyjnej, która pomoże nam w odzyskaniu długu. W jaki sposób przebiega takie postępowanie i na jakie dzieli się etapy?
Czytaj też: Czym różni się rękojmia od gwarancji z punktu widzenia konsumenta?
Brak jednorazowej wpłaty za towary, rachunki czy innego rodzaju usługi nie zawsze oznacza, że jest to działanie celowe. Dlatego na początku należy wyjaśnić zaistniałą sytuację z konkretnym dłużnikiem – jest to tak zwana windykacja wstępna lub polubowna. Na tym etapie warto skontaktować się z taką osobą, wysyłając jej pismo z upomnieniem o spłatę długu bądź przeprowadzić rozmowę telefoniczną, czy przesłać wiadomość przez pocztę elektroniczną w celu zasięgnięcia informacji, dlaczego taka sytuacja wystąpiła i kiedy nastąpi uregulowanie płatności. W tej fazie postępowania można próbować negocjować z dłużnikiem i np. ustalić dogodny plan spłaty należności.
Jeśli windykacja polubowna nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, a my z różnych przyczyn nie jesteśmy w stanie skontaktować się z dłużnikiem, to egzekwowanie spłaty zostaje skierowane na drogę sądową. Warto wówczas skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, której przedstawiciele będą nas reprezentowali w czasie takiego postępowania. Często tego typu sprawy mogą być bardzo czasochłonne i długotrwałe, ale dzięki wsparciu radców prawnych ten proces przebiegnie znacznie szybciej i sprawniej. Na etapie postępowania sądowego zapada wyrok, na mocy którego osoba zadłużona zostaje zobligowana do spłaty swoich zobowiązań. Ostatnią fazą procesu windykacji jest egzekucja komornicza, której celem jest ściągnięcie należności z majątku dłużnika.